ANTALYA OTO LASTİK JANT AKÜ

 

ANTALYA 7/24 YOL YARDIM

ANTALYA OTO LASTİK TAMİRİ - ANTALYA OTO LASTİK SATIŞI - ANTALYA OTO JANT SATIŞI - ANTALYA OTO AKÜ SATIŞI - ANTALYA OTO BAKIM - ANTALYA YAĞ DEĞİŞİMİ - ANTALYA YOL YARDIM

 


 

 ANTALYA YOL YARDIM
LASTİK BAKIMI

Lastik, aracınızın yola tutunmasını sağlar, aracın hızını kesme ve durdurmada büyük rol oynar. Lastik bakımı ihmal edilmemesi gereken önemli konulardan biridir.
Güvenli sürüş için lastiklerle ilgili gerekli önlemler alındığında hayati risk de en aza indirgenmiş olur. Unutmayın ki araca bindiğiniz andan itibaren sizin ve araçtaki kişilerin sorumluluğu sizin üzerinizdedir.

Oto Lastik Bakımı:
    Lastiklerinize balans yaptırmak büyük önem taşır. Balans, lastik ve jant ikilisi üzerindeki dengesizliğe ekstra ağırlıklar ekleyerek denge sağlar.
    Araç lastiklerinin yapısında dış etkenlere karşı koruyucu olması için bazı kimyasal maddeler kullanılır. Lastiğin üst yüzeyinde wax denilen koruyucu bir yüzey bulunduğu için lastiği sadece suyla temizlenmelidir. Tam tersi durumda lastik yüzeyi zarar görebilir.
    Lastiğin hava basıncı kontrol edilmelidir. Eğer lastiğin havası çok indirilirse lastiğin yere değen yüzeyi genişlemez, bozulur. Fazla hava basıncında ise sürüş çok sert olur.
    Arabalarda ön-arka ve sağ-sol lastikler farklı aşınma gösterdikleri için yerlerinin değiştirilmesi gerekir.
    Araçtaki mekanik ayar bozuklukları, lastiklerin yola eşit ve düzgün basmasını engeller. İçe kapanıklık, dışa açıklık, kamber, kaster vs. mekanik ayar bozukluklarının yaptırılması ihmal edilmemelidir.

Otomobil lastiğinde dikkat edilmesi gerekenler
Araç lastikleri otomobil üzerinde dikkat edilmesi gereken en önemli parçalardan biri olmalıdır. Çünkü lastikler güvenlik olmak üzere, yakıt maliyeti, parça ömürleri, fren mesafesi olmak üzere araçlarla ilgili olarak birçok konuyu etkilemektedir.

Yola dökülen asfalt, yağan yağmur sonrası oluşan çamur, yolların kaymaması için yola dökülen tuz ve diğer pek çok dış etken, lastikleri olumsuz etkiler. Bu yüzden lastik bakımı da motor bakımı kadar önem arz etmektedir. Bu yazımızda araç lastiklerinin bakımının nasıl yapıldığı, lastik seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği, lastik temizliği, lastiğin korunma şartları, lastik ömrü ve lastik diş derinliği gibi son derece önemli. Devamı... >>