LASTİK SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
- İlk olarak aracınızın lastik ebatlarını bilmeniz gerekir, kafanıza göre lastik alamazsınız aracınıza. Araç kullanım kataloğunda yazan, araç boyuna uygun lastiği seçmeniz lazım. Aracınıza uymayan yada farklı boyutlarda lastik takarsanız aracınızın dengesini bozabilir.
- Otomobil lastiği, kamyonet, otobüs, minibüs lastikleri olarak farklılık gösterebilir. Bunlarıda göz önünde bulundurmalıyız.
- Alacağınız lastiğin kalitesine ve uzun ömürlü olmasına dikkat ediniz.
- Lastik seçerken dikkat etmemiz gereken en büyük hususlardan birisi de yakıt tasarrufuna katkısı olan lastik seçmektir. Bunu lastikçilerinize danışarak uygun olanı seçmelisiniz.
- Mevsime göre lastik değiştirmek hem güven hem de yakıt tasarrufu olarak büyük bir etkendir. Kışa girerken kış lastiğinizi, yazın da yaz lastiğinizi kullanmalısınız.

Tek lastik değiştirmek doğru mu?
Takım halinde lastiklerimizi değiştirmezsek olacak sıkıntılar şunlardan ibarettir;
Dengesiz sürüş ve yol tutuş: Değiştirdiğiniz lastik diğer lastiklerinizle aynı ebatta olsa bile farklı marka taktırdığınız zaman gözle anlaşılmayan fakat aracınızın dengesini bozan ebat farkları olabilir. Bu farkı hız yaptığınız zaman aracınızın sağa yada sola çektiği zaman gayet rahat anlayabilirsiniz.

LASTİK BASINÇLARINI SIK SIK KONTROL EDİN!
Lastik bakımı için kullanıcı açısından en önemli ve en basit konuların başında, lastik hava basıncının düzgün olmasını sağlamak gelmektedir. Bunun nedeni, lastik hava basıncının az ya da çok olması aracın çok yakıt tüketmesine, fren mesafesinin uzamasına ve lastik ömrünün kısalmasına neden olmaktadır.
Her aracın lastik hava basıncı değişkenlik göstermektedir. aracın kullanım kılavuzunda veya orjinal lastikleri üzerinde kaç bar olması gerektiği yazmaktadır. Hava basıncının az ya da fazla olması lastik yapısının değişmesine, içerisinde yer alan tellerin zarar görmesine ve lastiğin çatlamasına neden olmaktadır.

ROT BALANS AYARLARINI KONTROL ETTİRİN!
Rot ve balans ayarları aracın sürüş ve gidişiyle alakalı bir ayar olmasında dolayı, ayarların tam olarak yapılmaması durumda, aracın birçok parçasına zarar verdiği gibi uzun vadede araç lastiklerine de zarar vermektedir.